Ethoxyquin CAS#: 91-53-2; 凯望编码 (ChemWhat Code): 51836
Names & Identifiers |
| 英文名 | Ethoxyquin |
| 别名 | 1,2-dihydro-2,2,4-trimethyl-6-ethoxyquinoline;2,2,4-trimethyl-6-ethoxy-1,2-dihydroquinoline;6-ethoxy-1,2-dihydro-2,2,4-trimethyl-quinolin;6-Ethoxyl-2,2,4-trimethyl-1,2-dihydrquinoline;amea100;antageaw;AntioxidantAW;antioxidantec |
| CAS编号 | 91-53-2 |
| 分子式 | C14H19NO |
| 分子量 | 217.31 |
| EINECS | 202-075-7 |
| Other Registry Numbers | ; |
| More Identifiers on PubChem | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | <0°C |
| Boiling Point | 123-125°C |
| Density | 1.03 g/mL at 20 °C(lit.) |
| Refractive Index | 1.569~1.571 |
| Flash Point | 137 °C |
| Storage | 0-6°C |
| Solubulity | ethanol: 50 mL/L, clear, brown |
| Water Solubility | <0.1 g/100 mL at 20 ºC |
| Merck | 3753 |
| Stability: | Stable. Combustible. Incompatible with oxidizing agents, strong acids. Polymerizes if heated. May polymerize upon exposure to light and air. |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
| NIST Chemistry Reference | Quinoline, 6-ethoxy-1,2-dihydro-2,2,4-trimethyl-(91-53-2) |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | Xn |
| R Phrase | 22 |
| S Phrase | 24 |
| RIDADR | 3082 |
| WGK Germany | 1 |
| RTECS | VB8225000 |
| F | 2-8-10 |
| Hazardous Substances Data | 91-53-2(Hazardous Substances Data) |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

