Ethyl 2-(hydroxymethyl)acrylate CAS#: 10029-04-6; 凯望编码 (ChemWhat Code): 124652
Names & Identifiers |
| 英文名 | Ethyl 2-(hydroxymethyl)acrylate |
| 别名 | ethylalpha-(hydroxymethyl)acrylate;hydroxymethylacrylicacidethylester;2-(HYDROXYMETHYL)ACRYLIC ACID ETHYL ESTER 95%;2-(Hydroxymethyl)-2-propenoic Acid Ethyl Ester;2-Methylene-hydracrylic Acid Ethyl Ester;Ethyl α-(Hydroxymethyl)acrylate;RHMA-E;Ethyl 2-(Hydroxymethyl)acrylate (stabilized with HQ) |
| CAS编号 | 10029-04-6 |
| 分子式 | C6H10O3 |
| 分子量 | 130.14 |
| EINECS | |
| Other Registry Numbers | |
| More Identifiers on PubChem | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Boiling Point | 80 °C / 2mmHg |
| Density | 1,07 g/cm3 |
| Refractive Index | n20/D 1.450 |
| Flash Point | 101°C |
| Storage | Refrigerator |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | T |
| R Phrase | 36/37/38-41-38-24-22 |
| S Phrase | 26-36/37/39-45 |
| RIDADR | 2810 |
| RTECS | AT1835000 |
| Storage Class | 6.1 |
| Packing Group | Ⅲ |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

