Ethyl benzoate CAS#: 93-89-0; 凯望编码 (ChemWhat Code): 74762
Names & Identifiers |
| 英文名 | Ethyl benzoate |
| 别名 | ETHYL BENZOATE FOR SYNTHESIS 1 L;ETHYL BENZOATE FOR SYNTHESIS 250 ML;Ethyl benzoate, Standard for GC,>99.5%(GC);Ethyl benzoate Vetec(TM) reagent grade, 98%;ETHYL BENZENECARBOXYLATE;ETHYL BENZOATE;BENZOIC ACID ETHYL ESTER;BENZOIC ETHER |
| CAS编号 | 93-89-0 |
| 分子式 | C9H10O2 |
| 分子量 | 150.17 |
| EINECS | 202-284-3 |
| Other Registry Numbers | ; |
| More Identifiers on PubChem | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | -34 °C |
| Boiling Point | 212 °C(lit.) |
| Density | 1.045 g/mL at 25 °C(lit.) |
| vapor Density | 5.17 (vs air) |
| vapor pressure | 1 mm Hg ( 44 °C) |
| Refractive Index | n |
| FEMA | 2422 | ETHYL BENZOATE |
| Flash Point | 184 °F |
| Storage | Store below +30°C. |
| Solubulity | 0.5g/l |
| form | Liquid |
| Color | Clear Colorless to pale yellow |
| Relative polarity | 0.228 |
| Explosive Limit | 1%(V) |
| Water Solubility | INSOLUBLE |
| Merck | 14,3766 |
| BRN | 1908172 |
| Stability: | Stable. Combustible. Incompatible with strong oxidizing agents. |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
| NIST Chemistry Reference | Benzoic acid, ethyl ester(93-89-0) |
| EPA Substance Registry System | Benzoic acid, ethyl ester(93-89-0) |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | N |
| R Phrase | 51/53 |
| S Phrase | 24/25-61 |
| RIDADR | UN 3082 9 / PGIII |
| WGK Germany | 1 |
| RTECS | DH0200000 |
| TSCA | Yes |
| HS Code | 29163100 |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

