ETHYL HEPTADECANOATE CAS#: 14010-23-2; 凯望编码 (ChemWhat Code): 153742
Names & Identifiers |
| 英文名 | ETHYL HEPTADECANOATE |
| 别名 | N-HEPTADECANOIC ACID ETHYL ESTER;Ethyl n-heptadecanoate;heptadecanoicacidethylestergradei;MARGARIC ACID ETHYL ESTER;HEPTADECANOIC ACID ETHYL ESTER;ETHYL MARGARATE;ETHYL HEPTADECANOATE;N-HEPTADECANOIC ACID ETHYL ESTER 97+% |
| CAS编号 | 14010-23-2 |
| 分子式 | C19H38O2 |
| 分子量 | 298.5 |
| EINECS | 237-822-6 |
| Other Registry Numbers | |
| IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc.: | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | 28°C |
| Boiling Point | 200 °C / 10mmHg |
| Flash Point | 28 °C |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

