Ethyl L(-)-lactate CAS#: 687-47-8; 凯望编码 (ChemWhat Code): 73561
Names & Identifiers |
| 英文名 | Ethyl L(-)-lactate |
| 别名 | Ethyl-hydroxyropanoate;PURASOLV(R) ELECT;PURASOLV(R) ELS;(S)-(-)-ETHYL LACTATE;S(-)-2-HYDROXY-PROPIONATE ETHYL;(S)-(-)-2-HYDROXYPROPIONIC ACID ETHYL ESTER;L-(-)-LACTIC ACID ETHYL ESTER;L(+) LACTIC ACID, ETHYL ESTER |
| CAS编号 | 687-47-8 |
| 分子式 | C5H10O3 |
| 分子量 | 118.13 |
| EINECS | 211-694-1 |
| Other Registry Numbers | |
| IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc.: | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | −26 °C(lit.) |
| alpha | -10 º (neat) |
| Boiling Point | 154 °C(lit.) |
| Density | 1.034 g/mL at 20 °C(lit.) |
| vapor Density | 4.1 (vs air) |
| vapor pressure | 2 mm Hg ( 20 °C) |
| FEMA | 2440 |
| Refractive Index | n |
| Flash Point | 120 °F |
| Storage | 2-8°C |
| form | Liquid |
| Color | Clear Colorless to pale yellow |
| PH | 4 (50g/l, H2O, 20℃) |
| Explosive Limit | 1.5-16.4%(V) |
| Water Solubility | SOLUBLE |
| Merck | 14,3817 |
| BRN | 1720839 |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
| NIST Chemistry Reference | Propanoic acid, 2-hydroxy-, ethyl ester, (S)-(687-47-8) |
| EPA Substance Registry System | Propanoic acid, 2-hydroxy-, ethyl ester, (2S)-(687-47-8) |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | Xi,F |
| R Phrase | 10-37-41 |
| S Phrase | 24-26-39 |
| RIDADR | UN 1192 3/PG 3 |
| WGK Germany | 1 |
| RTECS | OD5075000 |
| Hazard Note | Irritant/Flammable |
| TSCA | Yes |
| Storage Class | 3 |
| Packing Group | III |
| HS Code | 29181100 |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

