Ethyl levulinate CAS#: 539-88-8; 凯望编码 (ChemWhat Code): 74856
Names & Identifiers |
| 英文名 | Ethyl levulinate |
| 别名 | 4-oxo-pentanoicaciethylester;ELA;Ethyl ketovalerate;Ethyl levulate;ethylketovalerate;ethyllevulate;Pentanoicacid,4-oxo-,ethylester;4-OXOVALERIC ACID ETHYL ESTER |
| CAS编号 | 539-88-8 |
| 分子式 | C7H12O3 |
| 分子量 | 144.17 |
| EINECS | 208-728-2 |
| Other Registry Numbers | |
| More Identifiers on PubChem | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Boiling Point | 93-94 °C18 mm Hg(lit.) |
| Density | 1.016 g/mL at 25 °C(lit.) |
| Refractive Index | n |
| FEMA | 2442 | ETHYL LEVULINATE |
| Flash Point | 195 °F |
| Storage | 2-8°C |
| Solubulity | H2O: freely soluble |
| form | Liquid |
| Color | Clear yellow |
| Water Solubility | Soluble in water. |
| Merck | 14,3819 |
| BRN | 507641 |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
| NIST Chemistry Reference | Pentanoic acid, 4-oxo-, ethyl ester(539-88-8) |
| EPA Substance Registry System | Pentanoic acid, 4-oxo-, ethyl ester(539-88-8) |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | Xi |
| R Phrase | 36/37/38 |
| S Phrase | 24/25 |
| WGK Germany | 2 |
| RTECS | OI1700000 |
| Hazard Note | Irritant |
| TSCA | Yes |
| HS Code | 29183000 |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

