ETHYL LINOLEATE CAS#: 544-35-4; 凯望编码 (ChemWhat Code): 137327
Names & Identifiers |
| 英文名 | ETHYL LINOLEATE |
| 别名 | LINOLEIC ACID ETHYL ESTER;ETHYL LINOLEATE;ETHYL (Z,Z)-9,12-OCTADECADIENOATE;DELTA 9 CIS 12 OCTADECADIENOIC ACID ETHYL ESTER;12-octadecadienoicacid(z,z)-ethylester;9,12-Octadecadienoic acid (Z,Z)-, ethyl ester;9,12-Octadecadienoicacid(Z,Z)-,ethylester;9,12-Octadecadienoicacidethylester |
| CAS编号 | 544-35-4 |
| 分子式 | C20H36O2 |
| 分子量 | 308.5 |
| EINECS | 208-868-4 |
| Other Registry Numbers | ; |
| More Identifiers on PubChem | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Boiling Point | 224 °C17 mm Hg(lit.) |
| Density | 0.876 g/mL at 25 °C(lit.) |
| Refractive Index | n |
| Flash Point | 110°C |
| Storage | 2-8°C |
| Merck | 14,3820 |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
| NIST Chemistry Reference | Linoleic acid ethyl ester(544-35-4) |
| EPA Substance Registry System | 9,12-Octadecadienoic acid (9Z,12Z)-, ethyl ester(544-35-4) |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| S Phrase | 23-24/25 |
| WGK Germany | 1 |
| RTECS | RG2185000 |
| F | 8-10 |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

