ETHYL OLEATE CAS#: 111-62-6; 凯望编码 (ChemWhat Code): 75395
Names & Identifiers |
| 英文名 | ETHYL OLEATE |
| 别名 | (Z)-9-Octadecenoic acid ethyl ester;(Z)-9-Octadecenoicacidethylester;9-Octadecenoicacid(Z)-,ethylester;cis-octadec-9-enoicacidethylester;Ethyl (9Z)-9-octadecenoate;Ethyl cis-9-octadecenoate;Ethyl(Z)-9-octadeceneoate;ethylcis-9-octadecenoate |
| CAS编号 | 111-62-6 |
| 分子式 | C20H38O2 |
| 分子量 | 310.51 |
| EINECS | 203-889-5 |
| Other Registry Numbers | |
| More Identifiers on PubChem | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | −32 °C(lit.) |
| Boiling Point | 216-218 °C15 mm Hg |
| Density | 0.87 g/mL at 25 °C(lit.) |
| Refractive Index | n |
| FEMA | 2450 | ETHYL OLEATE |
| Flash Point | >230 °F |
| Storage | −20°C |
| Solubulity | chloroform: soluble10% |
| form | Oily Liquid |
| Color | Clear |
| Sensitive | Light Sensitive |
| Merck | 6828 |
| BRN | 1727318 |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
| NIST Chemistry Reference | 9-Octadecenoic acid (Z)-, ethyl ester(111-62-6) |
| EPA Substance Registry System | 9-Octadecenoic acid (9Z)-, ethyl ester(111-62-6) |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| S Phrase | 23-24/25-22 |
| WGK Germany | 2 |
| RTECS | RG3715000 |
| F | 10-23 |
| TSCA | Yes |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

