ETHYL PHENYLCYANOACETATE CAS#: 4553-07-5; 凯望编码 (ChemWhat Code): 63424
Names & Identifiers |
| 英文名 | ETHYL PHENYLCYANOACETATE |
| 别名 | ETHYL 2-CYANO-2-PHENYLACETATE;ETHYL PHENYLCYANOACETATE;RARECHEM AK ML 0109;PHENYLCYANOACETIC ACID ETHYL ESTER;Acetic acid, cyanophenyl-, ethyl ester;Ethyl alpha-cyano-alpha-phenylacetate;Ethyl alpha-cyanophenylacetate;Ethyl cyanophenylacetate |
| CAS编号 | 4553-07-5 |
| 分子式 | C11H11NO2 |
| 分子量 | 189.21 |
| EINECS | 224-921-4 |
| Other Registry Numbers | |
| IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc.: | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Boiling Point | 275-275 °C |
| Density | 1.09 g/mL at 25 °C(lit.) |
| Refractive Index | 1.5033-1.5053 |
| Flash Point | >110°C |
| Storage | Refrigerator |
| form | Liquid |
| Color | Clear Colorless to light yellow |
| BRN | 611232 |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | Xn |
| R Phrase | 20/21-36/37/38-20/21/22 |
| S Phrase | 23-37/39-26 |
| RIDADR | UN3276 |
| Storage Class | 6.1 |
| Packing Group | III |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

