Ethylene dimethacrylate CAS#: 97-90-5; 凯望编码 (ChemWhat Code): 1287615
Names & Identifiers |
| 英文名 | Ethylene dimethacrylate |
| 别名 | Ethylene glycol diMethacrylate, 90 to 110 ppM MEHQ as stabilizer;Two glycolMethacrylate;Ethylene glycol diMethacrylate 98%, contains 90-110 ppM MonoMethyl ether hydroquinone as inhibitor;EthyleneglycoldiMethacryla;ethylene glycol dimethacrylic ester;Ethylene Glycol Dimethacrylate(monomer);1,2-Ethanediol dimethacrylate Ethylene dimethacrylate Glycol Dimethacrylate;Ethylene glycol dimethacrylate, Stabilized with 100ppm 4-methoxyphenol |
| CAS编号 | 97-90-5 |
| 分子式 | C10H14O4 |
| 分子量 | 198.22 |
| EINECS | 202-617-2 |
| Other Registry Numbers | |
| IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc.: | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | -40 °C |
| Boiling Point | 98-100 °C5 mm Hg(lit.) |
| Density | 1.053 g/mL at 20 °C |
| vapor Density | >1 (vs air) |
| vapor pressure | <0.1 mm Hg ( 21.1 °C) |
| Refractive Index | n |
| Flash Point | >230 °F |
| Storage | 2-8°C |
| Solubulity | <5g> |
| form | Liquid |
| Color | Colorless to pale yellow |
| Water Solubility | soluble |
| Stability: | Unstable – may polymerize upon exposure to light. Incompatible with strong acids, strong oxidizing agents, strong bases. |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
| NIST Chemistry Reference | 2-Propenoic acid, 2-methyl-, 1,2-ethanediyl ester(97-90-5) |
| EPA Substance Registry System | 2-Propenoic acid, 2-methyl-, 1,2-ethanediyl ester(97-90-5) |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | Xi |
| R Phrase | 37-43 |
| S Phrase | 24-37-36/37 |
| RIDADR | UN 3334 |
| WGK Germany | 1 |
| RTECS | OZ4400000 |
| F | 8-19 |
| TSCA | Yes |
| HS Code | 29161490 |
| Hazardous Substances Data | 97-90-5(Hazardous Substances Data) |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

