Ethylene glycol diglycidyl ether CAS#: 2224-15-9; 凯望编码 (ChemWhat Code): 64910
Names & Identifiers |
| 英文名 | Ethylene glycol diglycidyl ether |
| 别名 | 1,2-bis(2,3-epoxypropoxy)-ethan;1,2-Bis(glycidyloxy)ethane;1,2-Ethanediol diglycidyl ether;1,2-ethanedioldiglycidylether;2-([2-(2-Oxiranylmethoxy)ethoxy]methyl)oxirane;2,2’-(1,2-ethanediylbis(oxymethylene))bis-oxiran;2,2’-(1,2-ethanediylbis(oxymethylene))bisoxirane;2,2’-(1,2-ethanediylbis(oxymethylene))bis-Oxirane |
| CAS编号 | 2224-15-9 |
| 分子式 | C8H14O4 |
| 分子量 | 174.19 |
| EINECS | 218-746-2 |
| Other Registry Numbers | |
| IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc.: | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Boiling Point | 112 °C4.5 mm Hg(lit.) |
| Density | 1.118 g/mL at 25 °C(lit.) |
| Refractive Index | n |
| Flash Point | >230 °F |
| Storage | 2-8°C |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
| NIST Chemistry Reference | Ethylene glycol diglycidyl ether(2224-15-9) |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | Xi |
| R Phrase | 38 |
| S Phrase | 26-36/37/39 |
| RIDADR | 2810 |
| WGK Germany | 3 |
| RTECS | KH5780000 |
| F | 21 |
| Storage Class | 6.1(b) |
| Packing Group | III |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

