Eugenol CAS#: 97-53-0; 凯望编码 (ChemWhat Code): 25465
Names & Identifiers |
| 英文名 | Eugenol |
| 别名 | SYNTHETIC CLOVE OIL;PHENOL, 4-ALLYL-2-METHOXY;1,3,4-Eugenol;1-Allyl-4-hydroxy-3-methoxybenzene;1-Hydroxy-2-methoxy-4-allylbenzene;1-Hydroxy-2-methoxy-4-prop-2-enylbenzene;2-Hydroxy-5-allylanisole;2-Methoxy-1-hydroxy-4-allylbenzene |
| CAS编号 | 97-53-0 |
| 分子式 | C10H12O2 |
| 分子量 | 164.2 |
| EINECS | 202-589-1 |
| Other Registry Numbers | ; |
| IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc.: | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | −12-−10 °C(lit.) |
| Boiling Point | 254 °C(lit.) |
| Density | 1.067 g/mL at 25 °C(lit.) |
| Refractive Index | n |
| FEMA | 2467 | EUGENOL |
| Flash Point | >230 °F |
| Storage | 0-6°C |
| Solubulity | 2.46g/l |
| form | Liquid |
| Color | Clear pale yellow to yellow |
| Water Solubility | slightly soluble |
| Sensitive | Air Sensitive |
| Merck | 14,3898 |
| BRN | 1366759 |
| Stability: | Stable. Combustible. Incompatible with strong oxidizing agents. |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
| NIST Chemistry Reference | Eugenol(97-53-0) |
| EPA Substance Registry System | Phenol, 2-methoxy-4-(2-propenyl)-(97-53-0) |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | Xn,Xi |
| R Phrase | 22-36/37/38-42/43-38-40-43-36/38 |
| S Phrase | 26-36-24/25-23-36/37 |
| WGK Germany | 1 |
| RTECS | SJ4375000 |
| F | 10-23 |
| TSCA | Yes |
| HS Code | 29095090 |
| Hazardous Substances Data | 97-53-0(Hazardous Substances Data) |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

