FEMA 3766 CAS#: 17587-33-6; 凯望编码 (ChemWhat Code): 64025
Names & Identifiers |
| 英文名 | FEMA 3766 |
| 别名 | FEMA 3766;T2 T6 NONADIENAL;TRANS-2,TRANS-6-NONADIEN-1-AL;TRANS 2 TRANS 6-NONADIENAL;TRANS, TRANS-2,6-NONADIENAL;(2E,6E)-2,6-Nonadienal;(e,e)-6-nonadienal;2,6-Nonadienal |
| CAS编号 | 17587-33-6 |
| 分子式 | C9H14O |
| 分子量 | 138.21 |
| EINECS | 241-557-1 |
| Other Registry Numbers | |
| IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc.: | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Boiling Point | 57 °C0.6 mm Hg(lit.) |
| Density | 0.875 g/mL at 25 °C(lit.) |
| FEMA | 3766 | 2-TRANS-6-TRANS-NONADIENAL |
| Refractive Index | n |
| Flash Point | 189 °F |
| Storage | 0-6°C |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| S Phrase | 24/25 |
| WGK Germany | 3 |
| RTECS | RA5391720 |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

