Fludrocortisone acetate CAS#: 514-36-3; 凯望编码 (ChemWhat Code): 53002
Names & Identifiers |
| 英文名 | Fludrocortisone acetate |
| 别名 | 17-dihydroxy-20-dion(11-beta)-pregn-4-ene-21-(acetyloxy)-9-fluoro-11;20-dione,9-fluoro-11-beta,17,21-trihydroxy-pregn-4-ene-21-acetate;9-alpha-fluorohydrocortisone-21-acetate;9-alpha-fluorohydrocortisoneacetate;9-fluoro-11-beta,17,21-trihydroxypregn-4-ene-3,20-dione21-acetate;9-fluoro-17-hydroxy-corticosteron21-acetate;alfloroneacetate;cortineff |
| CAS编号 | 514-36-3 |
| 分子式 | C23H31FO6 |
| 分子量 | 422.49 |
| EINECS | 208-180-4 |
| Other Registry Numbers | |
| More Identifiers on PubChem | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | 233-234°C |
| alpha | D23 +123° (c = 0.64 in chloroform) |
| Storage | -20°C Freezer |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
| EPA Substance Registry System | Pregn-4-ene-3,20- dione, 21-(acetyloxy)-9-fluoro-11, 17-dihydroxy-, (11.beta.)-(514-36-3) |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | Xn |
| R Phrase | 63 |
| S Phrase | 22-26-36 |
| WGK Germany | 3 |
| RTECS | TU5050000 |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

