Fluometuron CAS#: 2164-17-2; 凯望编码 (ChemWhat Code): 77486
Names & Identifiers |
| 英文名 | Fluometuron |
| 别名 | FLUOMETURON, 500MG, NEAT;FLUOMETURON, 1GM, NEAT;FLUOMETHURON PESTANAL (N,N-DIMETHYL-N’-(;fluometuron (bsi,iso,ansi,wssa);1,1-dimethyl-3-(3-trifluoromethylphenyl);Fluometuran;1-(3-Trifluoromethylphenyl)-3,3-dimethylurea;Fluometuron 0 |
| CAS编号 | 2164-17-2 |
| 分子式 | C10H11F3N2O |
| 分子量 | 232.2 |
| EINECS | 218-500-4 |
| Other Registry Numbers | |
| More Identifiers on PubChem | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | 163°C |
| Density | 1.39 |
| Storage | 0-6°C |
| form | Powder |
| Color | White |
| Water Solubility | Slightly soluble. <0.1 g/100 mL at 21.5 ºC |
| Merck | 4154 |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
| NIST Chemistry Reference | Urea, N,N-dimethyl-N’-[3-(trifluoromethyl)phenyl]-(2164-17-2) |
| EPA Substance Registry System | Urea, N,N-dimethyl-N'-[3-(trifluoromethyl) phenyl]-(2164-17-2) |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | Xn |
| R Phrase | 22 |
| RTECS | YT1575000 |
| Hazardous Substances Data | 2164-17-2(Hazardous Substances Data) |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

