FMOC-L-4-THIAZOLYLALANINE CAS#: 205528-32-1; 凯望编码 (ChemWhat Code): 89587
Names & Identifiers |
| 英文名 | FMOC-L-4-THIAZOLYLALANINE |
| Synonyms | FMOC-3-(4-THIAZOLYL)-L-ALANINE;FMOC-ALA(4-THZ)-OH;FMOC-ALA(4-THIAZOLYL)-OH;FMOC-ALA(4-THIAZOYL)-OH;FMOC-L-4-THIAZOLYLALANINE;Fmoc-L-3-(4-Thiazolyl)-alanine;(S)-N-FMOC-4-THIAZOYLALANINE 95%(98%E.E.);(S)-N-fmoc-4-Thiazoylalanine(e.e.) |
| CAS Registry Number | 205528-32-1 |
| Molecular Formula | C21H18N2O4S |
| Molecular Weight | 394.44 |
| EINECS | |
| Other Registry Numbers | ; |
| More Identifiers on PubChem | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | 178.2 °C |
| Density | 1.378±0.06 g/cm3 (20 ºC 760 Torr) |
| Storage | Store at -15°C |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | Xi |
| R Phrase | 36/37/38 |
| S Phrase | 24/25 |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

