Fyrol FR 2 CAS#: 13674-87-8; 凯望编码 (ChemWhat Code): 50732
Names & Identifiers |
| 英文名 | Fyrol FR 2 |
| 别名 | 1,3-Dichloro-2-propanol phosphate, Phosphoric acid tris(1,3-dichloro-2-propyl ester);1,3-Dichloro-2-propanol phosphate, Phosphoric acid tris(1,3-dichloro-2-propyl ester), Tris(1,3-dichloro-2-propyl) phosphate;Tris(1,3-Dichloro-2-Propyl)Phosphate(TDPP);Phosphoric acid tris(1,3-dichloropropan-2-yl;Phosphoric acid tris(1,3-dichloropropan-2-yl) ester;Tris(1,3-dichloropropane-2-yl) phosphate;1,3-Dichloro-2-propanol phosphate;tris(1,3-dichloropropan-2-yl) phosphate |
| CAS编号 | 13674-87-8 |
| 分子式 | C9H15Cl6O4P |
| 分子量 | 430.9 |
| EINECS | 237-159-2 |
| Other Registry Numbers | ; |
| More Identifiers on PubChem | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | -64°C |
| Boiling Point | 315°C |
| Density | 1.512 |
| Refractive Index | n20/D 1.503 |
| Flash Point | 249°C |
| Water Solubility | <0.1 g/100 mL at 24 ºC |
| Decomposition | 240-280 ºC |
| Merck | 9087 |
| Stability: | Stable. Reacts slowly with aqueous acids and alkalies. May soften plastics. |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
| NIST Chemistry Reference | Tris(1,3-dichloroisopropyl)phosphate(13674-87-8) |
| EPA Substance Registry System | 2-Propanol, 1,3-dichloro-, phosphate (3:1)(13674-87-8) |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | Xn,N |
| R Phrase | 20/21/22-36/37/38-51/53-38-20-40 |
| S Phrase | 26-36/37/39-61-36/37 |
| RIDADR | UN 3082 9/PG 3 |
| RTECS | UB1473000 |
| Hazardous Substances Data | 13674-87-8(Hazardous Substances Data) |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

