GALLIUM(III) FLUORIDE CAS#: 7783-51-9; 凯望编码 (ChemWhat Code): 1101979
Names & Identifiers |
| 英文名 | GALLIUM(III) FLUORIDE |
| 别名 | Gallium(III)fluoridetrihydrate,99.5%;gallium(iii) fluoride, anhydrous;Gallium(III) fluoride 99.9%;GALLIUM(III) FLUORIDE TRIHYDRATE: 99.9%;Gallium(III) fluoride, 99.999% (metals basis);gallium(Ⅲ);Einecs 232-004-5;Gallium(III) Fluoride, Anhydrous 99.999% |
| CAS编号 | 7783-51-9 |
| 分子式 | F3Ga |
| 分子量 | 126.72 |
| EINECS | 232-004-5 |
| Other Registry Numbers | ; |
| IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc.: | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | 800°C |
| Boiling Point | 1000°C |
| Density | 4.47 g/mL at 25 °C(lit.) |
| Flash Point | 1000°C |
| form | powder |
| Color | White |
| Water Solubility | Soluble in water (0.02g/L at 200C). |
| Sensitive | Moisture Sensitive |
| Merck | 14,4354 |
| Stability: | hygroscopic |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | Xn,Xi |
| R Phrase | 20/21/22 |
| S Phrase | 36 |
| RIDADR | UN3260 |
| WGK Germany | 3 |
| Hazard Note | Irritant |
| TSCA | Yes |
| Storage Class | 8 |
| Packing Group | III |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

