Geraniol CAS#: 106-24-1; 凯望编码 (ChemWhat Code): 52461
Names & Identifiers |
| 英文名 | Geraniol |
| 别名 | LEMONOL;GERANIOL;GERANIOL 60;GERANIOL 600;GERANIOL 70;GERANIOL 80;GERANIOL 90;GERANIOL 902 |
| CAS编号 | 106-24-1 |
| 分子式 | C10H18O |
| 分子量 | 154.25 |
| EINECS | 203-377-1 |
| Other Registry Numbers | |
| IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc.: | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | -15 °C |
| Boiling Point | 229-230 °C(lit.) |
| Density | 0.879 g/mL at 20 °C(lit.) |
| vapor Density | 5.31 (vs air) |
| vapor pressure | ~0.2 mm Hg ( 20 °C) |
| Refractive Index | n |
| FEMA | 2507 | GERANIOL |
| Flash Point | 216 °F |
| Storage | 2-8°C |
| Solubulity | water: soluble0.1g/L at 25°C |
| form | Liquid |
| Color | Clear Colorless to pale yellow |
| Water Solubility | PRACTICALLY INSOLUBLE |
| Merck | 14,4403 |
| BRN | 1722456 |
| Stability: | Stable. Combustible. Incompatible with strong oxidizing agents. |
| InChIKey | GLZPCOQZEFWAFX-JXMROGBWSA-N |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
| NIST Chemistry Reference | 2,6-Octadien-1-ol, 3,7-dimethyl-, (E)-(106-24-1) |
| EPA Substance Registry System | 2,6-Octadien-1-ol, 3,7-dimethyl-, (2E)-(106-24-1) |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | Xi |
| R Phrase | 36/37/38-43-41-36-52/53-38 |
| S Phrase | 26-36-24/25-36/37-61-36/37/39 |
| WGK Germany | 1 |
| RTECS | RG5830000 |
| Hazard Note | Irritant |
| TSCA | Yes |
| Hazardous Substances Data | 106-24-1(Hazardous Substances Data) |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

