Geranyl linalool CAS#: 1113-21-9; 凯望编码 (ChemWhat Code): 73891
Names & Identifiers |
| 英文名 | Geranyl linalool |
| 别名 | T-Geranyl Linalool;Geranyl linalool, tech., ca. 95%;3,7,11,15-TETRAMETHYL-1,6,10,14-HEXADECATETRAEN-3-OL;3,7,11,15-TETRAMETHYL-1,6,10,14-HEXADECATETRAENE-3-OL;GERANYL LINALOL;GERANYL LINALOOL;Geranyl linalool, tech., mixture of isomers, ca. 95%;1,6,10,14-Hexadecatetraen-3-ol, 3,7,11,15-tetramethyl-, (6E,10E)- |
| CAS编号 | 1113-21-9 |
| 分子式 | C20H34O |
| 分子量 | 290.48 |
| EINECS | 214-201-8 |
| Other Registry Numbers | ; |
| IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc.: | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Boiling Point | 250 °C |
| Density | 0.885 g/mL at 20 °C(lit.) |
| Refractive Index | n |
| Flash Point | 160°C |
| form | Liquid |
| Color | Clear Colorless to pale yellow |
| Water Solubility | insoluble |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
| NIST Chemistry Reference | 1,6,10,14-Hexadecatetraen-3-ol, 3,7,11,15-tetramethyl-, (e,e)-(1113-21-9) |
| EPA Substance Registry System | 1,6,10,14-Hexadecatetraen- 3-ol, 3,7,11,15-tetramethyl-, (6E,10E)-(1113-21-9) |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | Xi |
| R Phrase | 36/37/38 |
| S Phrase | 26-36 |
| WGK Germany | 2 |
| RTECS | MM0335000 |
| F | 10 |
| HS Code | 29052200 |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

