Geranyl tiglate CAS#: 7785-33-3; 凯望编码 (ChemWhat Code): 75173
Names & Identifiers |
| 英文名 | Geranyl tiglate |
| 别名 | 3,7-DIMETHYL-2,6-OCTADIEN-L-YL-TIGLATE;GERANYL TIGLATE;GERANYL TRANS-2-METHYL-2-BUTENOATE;FEMA 4044;(2E)-3,7-Dimethyl-2,6-octadienyl (2E)-2-methyl-2-butenoate;2,6-Octadien-1-ol, 3,7-dimethyl-, 2-methyl-2-butenoate, (E,E)–;2-Butenoic acid, 2-methyl-, 3,7-dimethyl-2,6-octadienyl ester, (E,E)-;2-methyl-,3,7-dimethyl-2,6-octadienylester,(e,e)-2-butenoicaci |
| CAS编号 | 7785-33-3 |
| 分子式 | C15H24O2 |
| 分子量 | 236.35 |
| EINECS | 232-078-9 |
| Other Registry Numbers | |
| More Identifiers on PubChem | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Boiling Point | 149-151 °C/7 mmHg(lit.) |
| Density | 0.923 g/mL at 25 °C(lit.) |
| FEMA | 4044 | GERANYL TIGLATE |
| Refractive Index | n20/D 1.480-1.484(lit.) |
| Flash Point | 113 °C |
| NIST Chemistry Reference | Geranyl tiglate(7785-33-3) |
| EPA Substance Registry System | 2-Butenoic acid, 2-methyl-, (2E)-3,7-dimethyl-2,6-octadienyl ester, (2E)-(7785-33-3) |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| RTECS | RG5927900 |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

