GERANYLAMINE CAS#: 6246-48-6; 凯望编码 (ChemWhat Code): 901351
Names & Identifiers |
| 英文名 | GERANYLAMINE |
| 别名 | TRANS-3,7-DIMETHYL-2,6-OCTADIEN-1-YLAMINE;GERANYLAMINE;trans-3,7-Dimethyl-2,6-octadien-1-ylamine, trans-3,7-Dimethyl-2,6-octadienyl amine;(2E)-3,7-Dimethyl-2,6-octadiene-1-amine;(E)-3,7-Dimethyl-2,6-octadien-1-amine;[(2E)-3,7-Dimethyl-2,6-octadienyl]amine;GERANYLAMINE hydrochloride;Geranylamine 90% |
| CAS编号 | 6246-48-6 |
| 分子式 | C10H19N |
| 分子量 | 153.26 |
| EINECS | |
| Other Registry Numbers | |
| IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc.: | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Boiling Point | 105 °C19 mm Hg(lit.) |
| Density | 0.829 g/mL at 25 °C(lit.) |
| Refractive Index | n |
| Flash Point | 190 °F |
| Storage | 2-8°C |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | C |
| R Phrase | 34 |
| S Phrase | 26-27-36/37/39-45 |
| RIDADR | UN 2735 8/PG 3 |
| WGK Germany | 3 |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

