GERMANIUM(II) IODIDE CAS#: 13573-08-5; 凯望编码 (ChemWhat Code): 140402
Names & Identifiers |
| 英文名 | GERMANIUM(II) IODIDE |
| 别名 | GERMANIUM DIIODIDE;GERMANIUM DIIOIDE;GERMANIUM(II) IODIDE;GERMANIUM IODIDE YELLOW;GERMANIUM(II) IODIDE, 99.99+%;Germanium(II)iodide(99.99+%-Ge)PURATREM;Germanium(II) iodide, 99.999% (metals basis);Germanium(II) diiodide |
| CAS编号 | 13573-08-5 |
| 分子式 | GeI2 |
| 分子量 | 326.45 |
| EINECS | 236-998-1 |
| Other Registry Numbers | |
| More Identifiers on PubChem | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | 460°C |
| Boiling Point | 545°C |
| Density | 5.37 g/mL at 25 °C(lit.) |
| Solubulity | Soluble in dilute hydrochloric acid. |
| Color | Yellow to brown |
| Sensitive | Air & Moisture Sensitive |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | C |
| R Phrase | 34 |
| S Phrase | 23-26-27-36/37/39-45 |
| RIDADR | UN 3260 8/PG 2 |
| WGK Germany | 3 |
| F | 10-19-21 |
| TSCA | Yes |
| Storage Class | 8 |
| Packing Group | II |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

