Gestrinone CAS#: 16320-04-0; 凯望编码 (ChemWhat Code): 52550
Names & Identifiers |
| 英文名 | Gestrinone |
| 别名 | (8s,13s,14s,17r)-13-ethyl-17-ethynyl-17-hydroxy-1,2,6,7,8,14,15,16-octahydrocyclopenta[a]phenanthren-3-one;13-ETHYL-17ALPHA-HYDROXY-18,19-DINORPREGNA-4,9,11-TRIEN-20-YN-3-ONE;D-GESTRINONE;GESTRINONE;13-beta-ethyl-17-alpha-ethinyl-17-hydroxy-gona-4,9,11-triene-3-one;13-ethyl-17-alpha-ethinyl-17-hydroxygon-4,9,11-trien-3-one;13-Ethyl-17α-ethynyl-17-hydroxy-4,9,11-gonatrien-3-one;A-46745 |
| CAS编号 | 16320-04-0 |
| 分子式 | C21H24O2 |
| 分子量 | 308.41 |
| EINECS | |
| Other Registry Numbers | |
| More Identifiers on PubChem | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | 150-152°C |
| alpha | D20 +84.6° (c = 0.41 in methanol) |
| Storage | -20°C Freezer |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

