GLYCERIN BASE CAS#:; 凯望编码 (ChemWhat Code): 25981
Names & Identifiers |
| 英文名 | GLYCERIN BASE |
| 别名 | 1,2,3-TRIHYDROXYPROPANE;1,2,3-PROPANTRIOL;GLYCEROLUM;GLYCERIN;GLYCERIN BASE;GLYCERIN BASE TS;GLYCERINE BASE;GLYCEROL JELLY |
| CAS编号 | |
| 分子式 | C3H8O3 |
| 分子量 | 92.09 |
| EINECS | 200-289-5 |
| Other Registry Numbers | |
| IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc.: | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | 20 °C(lit.) |
| Boiling Point | 182 °C20 mm Hg(lit.) |
| Density | 1.252 g/mL at 25 °C(lit.) |
| vapor Density | 3.1 (vs air) |
| vapor pressure | <1 mm Hg ( 20 °C) |
| Refractive Index | n |
| Flash Point | 320 °F |
| Storage | 2-8°C |
| Solubulity | H2O: 5 M at 20 °C, clear, Colorless |
| form | Viscous Liquid |
| Color | Clear Colorless |
| Relative polarity | 0.812 |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | Xi,Xn |
| R Phrase | 37-68-36/38 |
| S Phrase | 24/25-36/37-26 |
| WGK Germany | 3 |
| RTECS | MA8050000 |
| F | 3 |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

