Glycidol CAS#: 556-52-5; 凯望编码 (ChemWhat Code): 63708
Names & Identifiers |
| 英文名 | Glycidol |
| 别名 | GLYCEROLGLYCIDE;(+/-)-GLYCIDOL;GLYCIDOL;GLYCEROGLYCIDE;3-HYDROXY-1,2-EPOXYPROPANE;3-HYDROXYPROPYLENE OXIDE;2,3-EPOXY-1-PROPANOL;2,3-EPOXYPROPAN-1-OL |
| CAS编号 | 556-52-5 |
| 分子式 | C3H6O2 |
| 分子量 | 74.08 |
| EINECS | 209-128-3 |
| Other Registry Numbers | |
| IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc.: | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | -54 °C |
| Boiling Point | 61-62 °C15 mm Hg(lit.) |
| Density | 1.117 g/mL at 25 °C(lit.) |
| vapor Density | 2.15 (vs air) |
| vapor pressure | 0.9 mm Hg ( 25 °C) |
| Refractive Index | n |
| Flash Point | 178 °F |
| Storage | 2-8°C |
| form | Powder, Crystals or Chunks |
| Color | White to light yellow-beige |
| Water Solubility | soluble |
| Merck | 13,4503 |
| Stability: | Stability Stable, but may explode on contact with strong acids, strong bases, heavy metals, heavy metal salts. May decompose on exposure to water or moist air. |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
| NIST Chemistry Reference | Glycidol(556-52-5) |
| EPA Substance Registry System | Oxiranemethanol(556-52-5) |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | T |
| R Phrase | 45-60-21/22-23-36/37/38-68 |
| S Phrase | 53-45-36/37-26 |
| RIDADR | UN 2810 6.1/PG 3 |
| WGK Germany | 3 |
| RTECS | UB4375000 |
| F | 10-21 |
| Hazard Note | Toxic |
| Storage Class | 6.1(b) |
| Packing Group | III |
| Hazardous Substances Data | 556-52-5(Hazardous Substances Data) |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

