Glycine CAS#: 56-40-6; 凯望编码 (ChemWhat Code): 82533
Names & Identifiers |
| 英文名 | Glycine |
| 别名 | GLYCINE (13C2,2,2-D2,15N);L-Gly;Gly-OH;Glycine, Animal-Free;H-GLY-OH;GLYCIN DAB, PH. EUR., B. P., PH. FRA;GLYCINE BIOXTRA;GLYCINE, REAGENTPLUS(TM), >= 99% (HP |
| CAS编号 | 56-40-6 |
| 分子式 | C2H5NO2 |
| 分子量 | 75.07 |
| EINECS | 200-272-2 |
| Other Registry Numbers | ; |
| More Identifiers on PubChem | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | 240 °C (dec.)(lit.) |
| Boiling Point | 233°C |
| Density | 1.595 |
| FEMA | 3287 | GLYCINE |
| Flash Point | 176.67°C |
| Storage | 2-8°C |
| Solubulity | H2O: 100 mg/mL |
| form | powder |
| pka | 2.35(at 25℃) |
| Color | <5 (200 mg/mL)(APHA) |
| PH | 4(0.2 molar aqueous solution) |
| Water Solubility | 25 g/100 mL (25 ºC) |
| Merck | 14,4491 |
| BRN | 635782 |
| Stability: | Stable. Combustible. Incompatible with strong oxidizing agents. |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
| NIST Chemistry Reference | Glycine(56-40-6) |
| EPA Substance Registry System | Glycine(56-40-6) |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| R Phrase | 33 |
| S Phrase | 22-24/25 |
| WGK Germany | 2 |
| RTECS | MB7600000 |
| TSCA | Yes |
| HS Code | 29224910 |
| Hazardous Substances Data | 56-40-6(Hazardous Substances Data) |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

