Glycol dimercaptoacetate CAS#: 123-81-9; 凯望编码 (ChemWhat Code): 57183
Names & Identifiers |
| 英文名 | Glycol dimercaptoacetate |
| 别名 | Acetic acid, mercapto-, ethylene ester;Aceticacid,mercapto-,1,2-ethanediylester;Ethylene bis(meraptoacetate);Ethylene bis(thioglycolate);Ethylene glycol bis(thioglycolic ester);Ethylene glycol dithiolglycolate;Ethylene mercaptoacetate;ethylenebis(meraptoacetate) |
| CAS编号 | 123-81-9 |
| 分子式 | C6H10O4S2 |
| 分子量 | 210.27 |
| EINECS | 204-653-4 |
| Other Registry Numbers | |
| IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc.: | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Boiling Point | 137-139 °C2 mm Hg(lit.) |
| Density | 1.313 g/mL at 25 °C(lit.) |
| Refractive Index | n |
| Flash Point | >230 °F |
| Storage | Store below +30°C. |
| Solubulity | 20g/l |
| Water Solubility | 20 g/L (20 ºC) |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
| NIST Chemistry Reference | Acetic acid, mercapto-, 1,2-ethanediyl ester(123-81-9) |
| EPA Substance Registry System | Acetic acid, mercapto-, 1,2-ethanediyl ester(123-81-9) |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | Xn,N |
| R Phrase | 22-36/37/38-51/53-36/38-20/21/22-R51/53-R36/38-R20/21/22 |
| S Phrase | 26-36-57-36/37/39-29-S57-S36/37/39-S29-S26 |
| RIDADR | 2810 |
| WGK Germany | 2 |
| RTECS | AI6600000 |
| Storage Class | 6.1(b) |
| Packing Group | III |
| HS Code | 29309070 |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

