Glyoxal CAS#: 107-22-2; 凯望编码 (ChemWhat Code): 25605
Names & Identifiers |
| 英文名 | Glyoxal |
| 别名 | BISFORMYL;glyoxylaldehyde;GLYOXAL SOLUTION;GLYOXAL;DIFORMYL;ETHANEDIAL;1,2-ethanedione;Oxalaldehyde |
| CAS编号 | 107-22-2 |
| 分子式 | C2H2O2 |
| 分子量 | 58.04 |
| EINECS | 203-474-9 |
| Other Registry Numbers | |
| IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc.: | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | -14 °C |
| Boiling Point | 104 °C |
| Density | 1.265 g/mL at 25 °C |
| vapor Density | >1 (vs air) |
| vapor pressure | 18 mm Hg ( 20 °C) |
| Refractive Index | n |
| Flash Point | 104°C |
| Storage | 2-8°C |
| Solubulity | water: soluble(lit.) |
| form | Liquid |
| Color | Clear Colorless to yellow |
| Water Solubility | miscible |
| Merck | 14,4509 |
| BRN | 1732463 |
| Stability: | Stability Combustible. Incompatible with strong oxidizing agents. Strong reducing agent. May polyermize exothermically. Incompatible with air, water, oxygen, peroxides, amides, amines, hydroxy-containing materials, nitric acid, aldehydes. Corrodes many metals. |
| InChIKey | LEQAOMBKQFMDFZ-UHFFFAOYSA-N |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
| NIST Chemistry Reference | Ethanedial(107-22-2) |
| EPA Substance Registry System | Ethanedial(107-22-2) |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | Xn |
| R Phrase | 20-36/38-43-68 |
| S Phrase | 36/37 |
| RIDADR | UN 1760 |
| WGK Germany | 1 |
| RTECS | MD2700000 |
| TSCA | Yes |
| Hazardous Substances Data | 107-22-2(Hazardous Substances Data) |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

