Glyphosate CAS#: 1071-83-6; 凯望编码 (ChemWhat Code): 77593
Names & Identifiers |
| 英文名 | Glyphosate |
| 别名 | KERNEL(R);landmaster;ENVISION(R);(Carboxymethylamino)methylphosphonic acid;GLIALKA;GLYFOS ENVISION;GLYFOS(R);GLYPHOSATE |
| CAS编号 | 1071-83-6 |
| 分子式 | C3H8NO5P |
| 分子量 | 169.07 |
| EINECS | 213-997-4 |
| Other Registry Numbers | ; |
| More Identifiers on PubChem | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | 230 °C (dec.)(lit.) |
| Density | 1.74 |
| Flash Point | 230°C |
| Storage | APPROX 4°C |
| Water Solubility | 1.2 g/100 mL |
| Decomposition | 230 ºC |
| Merck | 13,4525 |
| Stability: | Stable. Incompatible with metals, strong oxidizing agents, strong bases. May be light sensitive. |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
| EPA Substance Registry System | Glycine, N-(phosphonomethyl)-(1071-83-6) |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | Xi,N,Xn |
| R Phrase | 41-51/53-62-37/38-36/37/38-36-22 |
| S Phrase | 26-39-61-2-37-36 |
| RIDADR | UN 3077 9/PG 3 |
| WGK Germany | 2 |
| RTECS | MC1075000 |
| Hazardous Substances Data | 1071-83-6(Hazardous Substances Data) |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

