Guaiazulene CAS#: 489-84-9; 凯望编码 (ChemWhat Code): 124669
Names & Identifiers |
| 英文名 | Guaiazulene |
| 别名 | 1,4-dimethyl-7-(1-methylethyl)-azulen;1,4-Dimethyl-7-(1-methylethyl)azulene;1,4-dimethyl-7-(1-methylethyl)-Azulene;1,4-dimethyl-7-isopropyl-azulen;3,8-Dimethyl-5-(2-propyl)azulene;AZ-8;AZ-8 beris;Azulen-Beris |
| CAS编号 | 489-84-9 |
| 分子式 | C15H18 |
| 分子量 | 198.3 |
| EINECS | 207-701-2 |
| Other Registry Numbers | |
| More Identifiers on PubChem | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | 27-29 °C(lit.) |
| Boiling Point | 153 °C7 mm Hg(lit.) |
| Density | 0.976 g/mL at 25 °C(lit.) |
| Flash Point | >230 °F |
| Storage | 2-8°C |
| form | Low Melting Crystalline Solid |
| Color | Dark blue |
| Water Solubility | Soluble in alcohol, water, 0.1115 mg/L @ 25°C (est). |
| Merck | 14,4554 |
| BRN | 1365001 |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
| NIST Chemistry Reference | Azulene, 1,4-dimethyl-7-(1-methylethyl)-(489-84-9) |
| EPA Substance Registry System | Azulene, 1,4-dimethyl-7-(1-methylethyl)- (489-84-9) |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | Xn |
| R Phrase | 22-20/21/22 |
| S Phrase | 36/37/39-26-22-36 |
| WGK Germany | 3 |
| RTECS | CO4790000 |
| TSCA | Yes |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

