Guaifenesin CAS#: 93-14-1; 凯望编码 (ChemWhat Code): 52482
Names & Identifiers |
| 英文名 | Guaifenesin |
| 别名 | 1,2-Dihydroxy-3-(2-methoxyphenoxy)propane;1,2-Propanediol, 3-(2-methoxyphenoxy)-;1,2-Propanediol, 3-(o-methoxyphenoxy)-;2/G;2-G;3-(2-Methoxyphenosy)-1,2-propamediol;3-(2-methoxyphenoxy)-2-propanediol;3-(o-methoxyphenoxy)-2-propanediol |
| CAS编号 | 93-14-1 |
| 分子式 | C10H14O4 |
| 分子量 | 198.22 |
| EINECS | 202-222-5 |
| Other Registry Numbers | |
| More Identifiers on PubChem | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | 77-81 °C |
| Boiling Point | 215 °C (19 mmHg) |
| Flash Point | 215°C/19mm |
| Storage | Refrigerator |
| Solubulity | 50g/l (experimental) |
| Water Solubility | 5 g/100 mL (25 ºC) |
| Merck | 14,4555 |
| BRN | 2049375 |
| InChIKey | HSRJKNPTNIJEKV-UHFFFAOYSA-N |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
| NIST Chemistry Reference | 3-(O-methoxyphenoxy)-1,2-propanediol(93-14-1) |
| EPA Substance Registry System | 1,2-Propanediol, 3-(2-methoxyphenoxy)-(93-14-1) |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | Xn |
| R Phrase | 22-36/37/38 |
| S Phrase | 26-36 |
| WGK Germany | 1 |
| RTECS | TY8400000 |
| Hazard Note | Harmful |
| TSCA | Yes |
| Hazardous Substances Data | 93-14-1(Hazardous Substances Data) |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

