Guanidine carbonate CAS#: 593-85-1; 凯望编码 (ChemWhat Code): 70810
Names & Identifiers |
| 英文名 | Guanidine carbonate |
| 别名 | Carbonic acid, compound with guanidine (1:2);Guanidine·carbonic acid;Guanidne carbonate;Guanidinium carbonate, synthesis grade;Guanidine carbonate salt 99%;Guanidine carbonate(2:1);C2H10N6H2CO3;Guanidine carbonateMedicine grade, ≥ 99% (Assay) |
| CAS编号 | 593-85-1 |
| 分子式 | C2H7N3O3 |
| 分子量 | 121.1 |
| EINECS | 209-813-7 |
| Other Registry Numbers | ; |
| IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc.: | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | >300 °C(lit.) |
| Density | 1.25 |
| Storage | Store below +30°C. |
| Solubulity | 450g/l |
| form | Crystalline Powder |
| Color | White to almost white |
| PH | 11.7 (110g/l, H2O, 20℃) |
| Water Solubility | 450 g/L (20 ºC) |
| BRN | 3628359 |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
| NIST Chemistry Reference | Guanidine carbonate(593-85-1) |
| EPA Substance Registry System | Carbonic acid, compd. with guanidine (1:2)(593-85-1) |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | Xn |
| R Phrase | 22-36/37/38-20/21/22 |
| S Phrase | 26-36-22 |
| WGK Germany | 3 |
| RTECS | FG1750000 |
| TSCA | Yes |
| HS Code | 29252000 |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

