Halofuginone hydrobromide CAS#: 64924-67-0; 凯望编码 (ChemWhat Code): 28771
Identification
| 英文名 | Halofuginone hydrobromide |
| IUPAC Name | 7-bromo-6-chloro-3-[3-[(2S,3R)-3-hydroxypiperidin-2-yl]-2-oxopropyl]quinazolin-4-one;hydrobromide; trans-(±)-7-Bromo-6-chloro-3-[3-(3-hydroxy-2-piperidinyl)-2-oxopropyl]-4(3H)-quinazolinone monohydrobromide |
| 分子结构 | ![]() |
| CAS编号 | 64924-67-0 |
| EINECS Number | 241-422-7 |
| MDL Number | MFCD23843776 |
| 别名 | 7-bromo-6-chlorofebrifugine Hbr; halofuginone; halofunginone; Stenorol; 7-bromo-6-chloro-3-[3-[(2S,3R)-3-hydroxypiperidin-2-yl]-2-oxopropyl]quinazolin-4-one HBr; Tempostatin; RU 19110; |
| 分子式 | C16H18Br2ClN3O3 |
| 分子量 | 495.60 |
| InChI | InChI=1S/C16H17BrClN3O3.BrH/c17-11-6-13-10(5-12(11)18)16(24)21(8-20-13)7-9(22)4-14-15(23)2-1-3-19-14;/h5-6,8,14-15,19,23H,1-4,7H2;1H |
| InChI Key | SJUWEPZBTXEUMU-LDXVYITESA-N |
| Canonical SMILES | C1CC(C(NC1)CC(=O)CN2C=NC3=CC(=C(C=C3C2=O)Cl)Br)O.Br |
| Patent Information | ||
| No data available |
Physical Data
| Appearance | White or off-white powder |
| Melting Point | >217°C dec. |
| Flash Point | >70°C dec. |
| Solubility | DMSO : 9 mg/mL (21.70 mM; Need ultrasonic and warming) |
Spectra
Route of Synthesis (ROS)
| No data available |
Safety and Hazards
| Pictogram(s) | ![]() |
| Signal | Warning |
| GHS Hazard Statements | H302 (92%): Harmful if swallowed [Warning Acute toxicity, oral] Information may vary between notifications depending on impurities, additives, and other factors. |
| Precautionary Statement Codes | P264, P270, P301+P312, P330, and P501 (The corresponding statement to each P-code can be found at the GHS Classification page.) For more detailed information, please visit ECHA C&L website |
| Source: European Chemicals Agency (ECHA) License Note: Use of the information, documents and data from the ECHA website is subject to the terms and conditions of this Legal Notice, and subject to other binding limitations provided for under applicable law, the information, documents and data made available on the ECHA website may be reproduced, distributed and/or used, totally or in part, for non-commercial purposes provided that ECHA is acknowledged as the source: “Source: European Chemicals Agency, http://echa.europa.eu/”. Such acknowledgement must be included in each copy of the material. ECHA permits and encourages organisations and individuals to create links to the ECHA website under the following cumulative conditions: Links can only be made to webpages that provide a link to the Legal Notice page. License URL: https://echa.europa.eu/web/guest/legal-notice Record Name: 7-bromo-6-chloro-3-[3-[(2S,3R)-3-hydroxypiperidin-2-yl]-2-oxopropyl]quinazolin-4-one;hydrobromide URL: https://echa.europa.eu/information-on-chemicals/cl-inventory-database/-/discli/details/228694 Description: The information provided here is aggregated from the “Notified classification and labelling” from ECHA’s C&L Inventory. Read more: https://echa.europa.eu/information-on-chemicals/cl-inventory-database |
Other Data
| Transportation | Not dangerous goods |
| Under the room temperature and away from light | |
| HS Code | 294200 |
| Storage | Keep container tightly sealed in cool, well-ventilated area. Keep away from direct sunlight and sources of ignition. |
| Shelf Life | -20°C 3 years 4°C 2 years |
| Market Price | USD 2300/kg |
| Use Pattern |
| Halofuginone hydrobromide CAS#: 64924-67-0 is a specific collagen Type I inhibitor that antagonize or inhibit the development of new blood vessels, hence can prevent intimal hyperplasia at a vascular anastomosis. It is used in the treatment or prevention of coccidiosis in both humans and animals. |
Related Chemicals
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| Caming Pharmaceutical Ltd | https://www.caming.com/ |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |







