HBTU CAS#: 94790-37-1; 凯望编码 (ChemWhat Code): 1320568
Names & Identifiers |
| 英文名 | HBTU |
| 别名 | O-(1H-BENZOTRIAZOL-1-YL)-N,N,N’,N’-TETRAMETHYLURONIUM HEXAFLUOROPHOSPHATE;O-(BENZOTRIAZOL-1-YL)-N,N,N’,N’-TETRAMETHYLURONIUM HEXAFLUOROPHOSPHATE;O-(BENZOTRIAZOL-1-YL)-N-N-N ,N -TETRAMETHYLURONIUM HEXAFLUOROPHOSPHATE;O-BENZOTRIAZOL-1-YL-N,N,N’,N’-TETRAMETHYLURONIUM HEXAFLUOROPHOSPHATE POLYMER BOUND;O-BENZOTRIAZOL-1-YL-TETRAMETHYLURONIUM HEXAFLUOROPHOSPHATE;O-BENZOTRIAZOLE-1-YL-N,N,N’,N’-TETRAMETHYLURONIUM HEXAFLUOROPHOSPHATE;O-BENZOTRIAZOLE-N,N,N’,N’-TETRAMETHYL-URONIUM;O-BENZOTRIAZOLE-N,N,N’,N’-TETRAMETHYL-URONIUM-HEXAFLUORO-PHOSPHATE |
| CAS编号 | 94790-37-1 |
| 分子式 | C11H16N5O.F6P |
| 分子量 | 379.24 |
| EINECS | 423-020-5 |
| Other Registry Numbers | |
| IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc.: | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | 200 °C (dec.)(lit.) |
| Flash Point | 200°C |
| Storage | 2-8°C |
| Solubulity | acetonitrile: 0.1 g/mL, clear |
| form | Powder |
| PH | 4.1 (1.6g/l, H2O) |
| Decomposition | 200 ºC |
| BRN | 7328329 |
| Stability: | Stable. Incompatible with oxidizing agents. |
| InChIKey | UQYZFNUUOSSNKT-UHFFFAOYSA-N |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | Xi,Xn |
| R Phrase | 36/37/38-20/21/22-42/43 |
| S Phrase | 26-36/37/39-36-22 |
| WGK Germany | 3 |
| F | 8-10-21 |
| Hazard Note | Irritant |
| HS Code | 29339980 |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

