HEMATOXYLIN CAS#: 1412-19-7; 凯望编码 (ChemWhat Code): 43475
Names & Identifiers |
| 英文名 | HEMATOXYLIN |
| 别名 | AUTOMATION HEMATOXYLIN;DELAFIELD’S HEMATOXYLIN;CI NO 75290;EHRLICH’S HAEMATOXYLIN;EHRLICH’S HEMATOXYLIN;ERLICH’S HAEMATOXYLIN;HEMATOXYLIN ACCORDING TO DELAFIELD;HEMATOXYLIN, DELAFIELD |
| CAS编号 | 1412-19-7 |
| 分子式 | C16H14O6 |
| 分子量 | 302.28 |
| EINECS | 208-237-3 |
| Other Registry Numbers | |
| IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc.: | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | 200 °C (dec.)(lit.) |
| Density | 1.03 g/mL at 20 °C |
| Flash Point | 12 °C |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | F,Xn,T |
| R Phrase | 11-36/37/38-22-39/23/24/25-20/21/22-10 |
| S Phrase | 7-16-36-26-24/25-23-45-36/37 |
| RIDADR | UN 1993 3/PG 3 |
| WGK Germany | 3 |
| RTECS | MH7875000 |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

