Hendecanoic acid CAS#: 112-37-8; 凯望编码 (ChemWhat Code): 73909
Names & Identifiers |
| 英文名 | Hendecanoic acid |
| 别名 | AKOS 212-94;1-DECANECARBOXYLIC ACID;CARBOXYLIC ACID C11;C11:0 FATTY ACID;FEMA 3245;HENDECANOIC ACID;HENEDECANOIC ACID;RARECHEM AL BO 0155 |
| CAS编号 | 112-37-8 |
| 分子式 | C11H22O2 |
| 分子量 | 186.29 |
| EINECS | 203-964-2 |
| Other Registry Numbers | ; |
| IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc.: | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | 28-31 °C(lit.) |
| Boiling Point | 228 °C160 mm Hg(lit.) |
| Density | 0.89 g/cm3 (20℃) |
| FEMA | 3245 | UNDECANOIC ACID |
| Flash Point | >230 °F |
| Storage | 2-8°C |
| Solubulity | 0.05g/l insoluble |
| form | Low Melting Solid |
| Color | White to pale yellow |
| Explosive Limit | 0.6%(V) |
| Water Solubility | insoluble |
| BRN | 1759287 |
| InChIKey | ZDPHROOEEOARMN-UHFFFAOYSA-N |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
| NIST Chemistry Reference | Undecanoic acid(112-37-8) |
| EPA Substance Registry System | Undecanoic acid(112-37-8) |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | Xi |
| R Phrase | 36/37/38 |
| S Phrase | 26-36 |
| WGK Germany | 1 |
| RTECS | YQ2275000 |
| Hazard Note | Irritant |
| TSCA | Yes |
| HS Code | 29159080 |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |


