HEXACHLOROPROPENE CAS#: 1888-71-7; 凯望编码 (ChemWhat Code): 116794
Names & Identifiers |
| 英文名 | HEXACHLOROPROPENE |
| 别名 | 1,1,1,2,3,3-hexachloropropene;1,1,2,3,3,3-hexachloro-1-propen;1,1,2,3,3,3-Hexachloro-1-propene;1,1,2,3,3-Hexachloro-1-propene;1-Propene, hexachloro-;1-propene,1,1,2,3,3,3-hexachloro;1-propene,1,1,2,3,3,3-hexachloro-;hexachloro-1-propene |
| CAS编号 | 1888-71-7 |
| 分子式 | C3Cl6 |
| 分子量 | 248.75 |
| EINECS | 217-560-9 |
| Other Registry Numbers | |
| More Identifiers on PubChem | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | -73°C |
| Boiling Point | 209-210 °C(lit.) |
| Density | 1.765 g/mL at 25 °C(lit.) |
| vapor Density | 8.3 (vs air) |
| Refractive Index | n |
| Flash Point | 209-210°C |
| Water Solubility | Insoluble in water. |
| BRN | 1766640 |
| Stability: | Stable. Incompatible with strong oxidizing agents. |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | T |
| R Phrase | 23-36/37/38 |
| S Phrase | 26-36/37/39-45 |
| RIDADR | UN 3382 6.1/PG 1 |
| WGK Germany | 3 |
| RTECS | UD0175000 |
| F | 19 |
| TSCA | Yes |
| Storage Class | 6.1 |
| Packing Group | III |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

