Hexadecanethiol CAS#: 2917-26-2; 凯望编码 (ChemWhat Code): 71799
Names & Identifiers |
| 英文名 | Hexadecanethiol |
| 别名 | 1-HEXADECANETHIOL,TECH.,92%;1-Hexadecanethiol, pract., 96%;n-Hexadecyl mercaptan, tech., 92%;Hexadecan-1-thiol;1-HEXADECANETHIOL: TECH., 90%;HEXADECYMERCAPTAN;Cetyl mercaptan, Hexadecyl mercaptan, Mercaptan C16;Cetanethiol |
| CAS编号 | 2917-26-2 |
| 分子式 | C16H34S |
| 分子量 | 258.51 |
| EINECS | 220-846-6 |
| Other Registry Numbers | |
| IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc.: | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | 18-20 °C(lit.) |
| Boiling Point | 184-191 °C7 mm Hg(lit.) |
| Density | 0.84 g/mL at 25 °C(lit.) |
| Refractive Index | n |
| Flash Point | 215 °F |
| Storage | 2-8°C |
| form | Liquid or Waxy Solid |
| Color | Clear Colorless or white to pale-yellow |
| Water Solubility | INSOLUBLE |
| Sensitive | Air Sensitive |
| BRN | 1748495 |
| InChIKey | ORTRWBYBJVGVQC-UHFFFAOYSA-N |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
| NIST Chemistry Reference | 1-Hexadecanethiol(2917-26-2) |
| EPA Substance Registry System | 1-Hexadecanethiol(2917-26-2) |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | Xi |
| R Phrase | 36 |
| S Phrase | 26 |
| RIDADR | UN 3334 |
| WGK Germany | 3 |
| F | 13 |
| TSCA | Yes |
| HS Code | 29309070 |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

