HEXAHYDRO-4-METHYLPHTHALIC ANHYDRIDE CAS#: 34090-76-1; 凯望编码 (ChemWhat Code): 329935
Names & Identifiers |
| 英文名 | HEXAHYDRO-4-METHYLPHTHALIC ANHYDRIDE |
| 别名 | HEXAHYDRO-3-METHYLPHTHALIC ANHYDRIDE;3-METHYL-1,2-CYCLOHEXANEDICARBOXYLIC ANHYDRIDE;4-METHYLCYCLOHEXANE-1,2-DICARBOXYLIC ANHYDRIDE;tetrahydro-5-methyl-3-isobenzofurandione;tetrahydro-4-methylphthalic anhydride;Methyltetrahydrophthalic Anhydride (MTHPA);1,3-Isobenzofurandione, tetrahydro-5-methyl-;4-METHYLCYCLOHEXANE-1,2-DICARBOXYLIC ANHYDRIDE 97+% |
| CAS编号 | 34090-76-1 |
| 分子式 | C9H12O3 |
| 分子量 | 168.19 |
| EINECS | 243-072-0 |
| Other Registry Numbers | |
| More Identifiers on PubChem | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | -29 °C |
| Boiling Point | 120 °C (0.7501 mmHg) |
| Density | 1.162 g/mL at 25 °C(lit.) |
| Refractive Index | n |
| Flash Point | >230 °F |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | Xn |
| R Phrase | 41-42/43 |
| S Phrase | 22-24-26-37/39 |
| WGK Germany | 1 |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

