Hexyl methacrylate CAS#: 142-09-6; 凯望编码 (ChemWhat Code): 57205
Names & Identifiers |
| 英文名 | Hexyl methacrylate |
| 别名 | 2-Mthyl-2-propenoicacihexylester;2-methylacrylic acid hexyl ester;hexyl 2-methylprop-2-enoate;Hexyl Methacrylate Hexyl Methacrylate, stabilized with 100 ppM MEHQ;Hexyl methacrylate 98%, contains 100 ppm MEHQ;n-Hexyl methacrylate, stabilized with 100ppm 4-methoxyphenol;2-methyl-2-propenoicacihexylester |
| CAS编号 | 142-09-6 |
| 分子式 | C10H18O2 |
| 分子量 | 170.25 |
| EINECS | 205-521-9 |
| Other Registry Numbers | |
| IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc.: | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | -59–55°C |
| Boiling Point | 88-89°C 14mm |
| Density | 0.863 g/mL at 25 °C(lit.) |
| Refractive Index | 1.4310 |
| Flash Point | 82°C |
| BRN | 1754703 |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
| NIST Chemistry Reference | 2-Propenoic acid, 2-methyl-, hexyl ester(142-09-6) |
| EPA Substance Registry System | 2-Propenoic acid, 2-methyl-, hexyl ester(142-09-6) |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | Xi |
| R Phrase | 36/37/38-51/53-43 |
| S Phrase | 26-36-36/37-24/25 |
| RIDADR | 3082 |
| TSCA | Yes |
| Packing Group | III |
| Hazardous Substances Data | 142-09-6(Hazardous Substances Data) |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

