Hippuric acid CAS#: 495-69-2; 凯望编码 (ChemWhat Code): 76507
Names & Identifiers |
| 英文名 | Hippuric acid |
| 别名 | AKOS B029712;TIMTEC-BB SBB003759;N-BENZOYLGLYCINE;Acetic acid, (benzoylamino)-;Acido ippurico;acidoippurico;Benaamidoacaticacid;Benzamidoacetic acid |
| CAS编号 | 495-69-2 |
| 分子式 | C9H9NO3 |
| 分子量 | 179.17 |
| EINECS | 207-806-3 |
| Other Registry Numbers | ; |
| More Identifiers on PubChem | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | 187-191 °C(lit.) |
| Density | 1,371 g/cm3 |
| Storage | Store at RT. |
| Solubulity | 3.26g/l |
| form | Crystalline Powder |
| pka | 3.62(at 25℃) |
| Color | White to almost white |
| PH | 2.5-3.5 (10g/l, H2O, 20℃)(slurry) |
| Water Solubility | Soluble in water. |
| Merck | 14,4716 |
| BRN | 1073987 |
| Stability: | Stable. Incompatible with oxidizing agents. |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | Xn,Xi |
| R Phrase | 22-37/38-41-36/37/38 |
| S Phrase | 26-39-36/37-22 |
| WGK Germany | 3 |
| RTECS | MR8150000 |
| F | 3-10 |
| TSCA | Yes |
| Storage Class | IRRITANT |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

