Hydrocortisone acetate CAS#: 50-03-3; 凯望编码 (ChemWhat Code): 52620
Names & Identifiers |
| 英文名 | Hydrocortisone acetate |
| 别名 | (11beta)-21-(Acetoxy)-11,17,21-trihydroxypregna-1,4-diene-3,20-dione;11,17-Dihydroxy-3,20-dioxopregn-4-en-21-yl acetate;11-beta,17-alpha-dihydroxy-21-acetoxypregesterone;11beta17alpha-Dihydroxy-21-acetoxypregesterone;17-alpha-hydrocorticosterone21-acetate;17alpha-Hydrocorticosterone-21-acetate;17-dihydroxy-20-dion(11-beta)-pregn-4-ene-21-(acetoxy)-11;17-dihydroxy-20-dion(11beta)-pregn-4-ene-21-(acetyloxy)-11 |
| CAS编号 | 50-03-3 |
| 分子式 | C23H32O6 |
| 分子量 | 404.5 |
| EINECS | 200-004-4 |
| Other Registry Numbers | ; |
| More Identifiers on PubChem | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | 223 °C (dec.)(lit.) |
| alpha | D25 +166° (c = 0.4 in dioxane); D25 +150.7° (c = 0.5 in acetone) |
| Density | d420 1.289 |
| Flash Point | 223°C |
| Storage | 0-6°C |
| Water Solubility | Insoluble in water. |
| Decomposition | 223 ºC |
| Merck | 14,4787 |
| BRN | 2066841 |
| Stability: | Stable, but may be light or moisture sensitive. Incompatible with strong oxidizing agents. |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
| NIST Chemistry Reference | Hydrocortisone acetate(50-03-3) |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | Xn,T |
| R Phrase | 63-10-45 |
| S Phrase | 36/37-45-53 |
| WGK Germany | 3 |
| RTECS | GM8960000 |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

