Hydroxypropyl acrylate CAS#: 25584-83-2; 凯望编码 (ChemWhat Code): 57330
Identification
| 英文名 | Hydroxypropyl acrylate |
| IUPAC Name | 1-hydroxypropan-2-yl prop-2-enoate;2-hydroxypropyl prop-2-enoate |
| 分子结构 | ![]() |
| CAS编号 | 25584-83-2 |
| EINECS Number | 247-118-0 |
| MDL Number | MFCD04113589 |
| 别名 | 2-Hydroxypropyl acrylate;2-hydroxypropyl prop-2-enoate; 1,2-Propanediol-1-acrylate; Acrylic acid, 2-hydroxypropyl ester |
| 分子式 | C6H10O3 |
| 分子量 | 130.14 |
| InChI | InChI=1S/C6H10O3/c1-3-6(8)9-4-5(2)7/h3,5,7H,1,4H2,2H3 |
| InChI Key | LCAYFFNMFIVNDD-UHFFFAOYSA-N |
| Canonical SMILES | CC(CO)OC(=O)C=C.CC(COC(=O)C=C)O |
| Patent Information |
| No data avliable |
Physical Data
| Appearance | Colorless transparent flowable liquid |
| Water Solubility | Slightly soluble(1.87e-02 g/L) |
| Melting Point | -92°C |
| Boiling Point | 77 °C/5 mmHg(lit.) |
| Flash Point | 193 °F |
| Refractive index | n20/D 1.445(lit.) |
| Water Solubility | 2 g/100 mL (25 oC) |
| Density | 1.044 g/mL at 25 °C(lit.) |
Spectra
Route of Synthesis (ROS)
| No data avliable |
Safety and Hazards
| Pictogram(s) | ![]() ![]() ![]() |
| Signal | Danger |
| GHS Hazard Statements | H301+H311+H331 (11.5%): Toxic if swallowed, in contact with skin or if inhaled [Danger Acute toxicity, oral; acute toxicity, dermal; acute toxicity, inhalation] H301: Toxic if swallowed [Danger Acute toxicity, oral] H311: Toxic in contact with skin [Danger Acute toxicity, dermal] H314: Causes severe skin burns and eye damage [Danger Skin corrosion/irritation] H317: May cause an allergic skin reaction [Warning Sensitization, Skin] H331: Toxic if inhaled [Danger Acute toxicity, inhalation] Information may vary between notifications depending on impurities, additives, and other factors. |
| Precautionary Statement Codes | P260, P261, P264, P270, P271, P272, P280, P301+P310, P301+P330+P331, P302+P352, P303+P361+P353, P304+P340, P305+P351+P338, P310, P311, P312, P321, P322, P330, P333+P313, P361, P363, P403+P233, P405, and P501 (The corresponding statement to each P-code can be found at the GHS Classification page.) For more detailed information, please visit ECHA C&L website |
| Source: European Chemicals Agency (ECHA) License Note: Use of the information, documents and data from the ECHA website is subject to the terms and conditions of this Legal Notice, and subject to other binding limitations provided for under applicable law, the information, documents and data made available on the ECHA website may be reproduced, distributed and/or used, totally or in part, for non-commercial purposes provided that ECHA is acknowledged as the source: “Source: European Chemicals Agency, http://echa.europa.eu/”. Such acknowledgement must be included in each copy of the material. ECHA permits and encourages organisations and individuals to create links to the ECHA website under the following cumulative conditions: Links can only be made to webpages that provide a link to the Legal Notice page. License URL: https://echa.europa.eu/web/guest/legal-notice Description: The information provided here is aggregated from the “Notified classification and labelling” from ECHA’s C&L Inventory. Read more: https://echa.europa.eu/information-on-chemicals/cl-inventory-database |
Other Data
| Transportation | UN 1760 8 / PGIII |
| Under the room temperature and away from light | |
| HS Code | 294200 |
| Storage | Under the room temperature and away from light |
| Shelf Life | No data avliable |
| Market Price | No data avliable |
| Use Pattern |
| Hydroxypropyl acrylate CAS#: 25584-83-2 is used for synthetic medical polymer materials, thermosetting coatings and adhesives. |
| Mainly used for modification of resins and coatings. |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| Warshel Chemical Ltd | http://www.warshel.com/ |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |





