Imidazole CAS#: 288-32-4; 凯望编码 (ChemWhat Code): 77257
Names & Identifiers |
| 英文名 | Imidazole |
| 别名 | 1,3-Dia-zole,Miazole;1H-Imidazol;Formamidine, N,N’-vinylene-;glioksal;IMD;Imidazol;Imidazolin;Imutex |
| CAS编号 | 288-32-4 |
| 分子式 | C3H4N2 |
| 分子量 | 68.08 |
| EINECS | 206-019-2 |
| Other Registry Numbers | |
| More Identifiers on PubChem | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | 88-91 °C(lit.) |
| Boiling Point | 256 °C(lit.) |
| Density | 1.01 g/mL at 20 °C |
| vapor pressure | <1 mm Hg ( 20 °C) |
| Refractive Index | 1.4801 |
| Flash Point | 293 °F |
| Storage | 2-8°C |
| Solubulity | H2O: 0.1 M at 20 °C, clear, Colorless |
| form | crystalline |
| pka | 6.953(at 25℃) |
| Color | white |
| PH | 9.5-11.0 (25℃, 50mg/mL in H2O) |
| Water Solubility | 633 g/L (20 ºC) |
| Sensitive | Hygroscopic |
| Merck | 14,4912 |
| BRN | 103853 |
| Stability: | Stable. Incompatible with acids, strong oxidizing agents. Protect from moisture. |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
| NIST Chemistry Reference | 1H-Imidazole(288-32-4) |
| EPA Substance Registry System | 1H-Imidazole(288-32-4) |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | C,Xi,T |
| R Phrase | 36/38-63-34-22-20/21/22-61 |
| S Phrase | 26-36/37/39-45-22-36-27-53 |
| RIDADR | UN 2923 8/PG 3 |
| WGK Germany | 1 |
| RTECS | NI3325000 |
| TSCA | Yes |
| Storage Class | 8 |
| Packing Group | III |
| HS Code | 29332990 |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

