Indium oxide CAS#: 1312-43-2; 凯望编码 (ChemWhat Code): 21826
Names & Identifiers |
| 英文名 | Indium oxide |
| 别名 | In2-O3;india;Indium oxide (In2O3);Indium(II) oxide;indiumoxide(in2o3);indiumtrioxide;diindium trioxide;INDIUM SESQUIOXIDE |
| CAS编号 | 1312-43-2 |
| 分子式 | In2O3 |
| 分子量 | 277.63 |
| EINECS | 215-193-9 |
| Other Registry Numbers | |
| IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc.: | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | 2000°C |
| Density | 7.18 g/mL at 25 °C(lit.) |
| vapor pressure | <0.01 mm Hg ( 25 °C) |
| Flash Point | 13°(55°F) |
| Storage | Storage temperature: no restrictions. |
| Solubulity | Soluble in hexane and toluene. Insoluble in alcohols |
| form | nanopowder |
| Color | Yellow |
| Water Solubility | Insoluble in water. |
| Merck | 14,4952 |
| Stability: | Stable. Not flammable. Incompatible with acids. |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
| NIST Chemistry Reference | indium(III) oxide(1312-43-2) |
| EPA Substance Registry System | Indium oxide (In2O3)(1312-43-2) |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | Xi |
| R Phrase | 36/37/38 |
| S Phrase | 26-36 |
| RIDADR | UN1993 |
| WGK Germany | 3 |
| RTECS | NL1770000 |
| TSCA | Yes |
| Storage Class | 3 |
| Packing Group | II |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

