INDIUM TIN OXIDE CAS#: 50926-11-9; 凯望编码 (ChemWhat Code): 21776
Names & Identifiers |
| 英文名 | INDIUM TIN OXIDE |
| 别名 | ITO;INDIUM TIN OXIDE;INDIUM TIN OXIDE COATED PET SHEET, 35 OHM/SQ SURFACE RESISTIVITY (1EA=1FT X 1FT, 5EA = 5 X 1FT X 1FT);Indium tin oxide coated glass slide, 15-25 O/sq surface resistivity;INDIUM TIN OXIDE COATED PET SHEET, 100 OHM/SQ SURFACE RESISTIVITY (1EA=1FT X 1FT, 5EA = 5 X 1FT X 1FT);Indium tin oxide coated glass slide, 30-60 O/sq surface resistivity;Indium tin oxide coated glass slide, 70-100 omega/sq surface resistivity;INDIUM TIN OXIDE, NANOPOWDER, <50NM |
| CAS编号 | 50926-11-9 |
| 分子式 | In2O5Sn |
| 分子量 | 428.34 |
| EINECS | |
| Other Registry Numbers | |
| IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc.: | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | 287℃ |
| Boiling Point | 82 °C |
| Density | 1.2 g/mL at 25 °C(lit.) |
| Refractive Index | n |
| Flash Point | 57.2 °F |
| Storage | ?20°C |
| form | nanopowder |
| Color | Yellow-green |
| Water Solubility | Insoluble in water. |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | Xi,F |
| R Phrase | 36/37/38-67-11 |
| S Phrase | 7-16-24/25-26-36/37-36/37/39 |
| RIDADR | UN 1219 3/PG 2 |
| WGK Germany | 3 |
| TSCA | Yes |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

