Iodobenzene CAS#: 591-50-4; 凯望编码 (ChemWhat Code): 22805
Names & Identifiers |
| 英文名 | Iodobenzene |
| 别名 | iodo-benzen;Phenyl iodide;Phenyliodide;IODOBENZENE, STAB.;Iodobenzene98%;lodobenzene ;1-Iodobenzene;3-Iodobenzene |
| CAS编号 | 591-50-4 |
| 分子式 | C6H5I |
| 分子量 | 204.01 |
| EINECS | 209-719-6 |
| Other Registry Numbers | |
| IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc.: | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | −29 °C(lit.) |
| Boiling Point | 188 °C(lit.) |
| Density | 1.830 g/mL at 20 °C |
| Refractive Index | n |
| Flash Point | 74 °C |
| Storage | Store below +30°C. |
| Solubulity | 0.34g/l (experimental) |
| form | Liquid |
| Color | Clear yellow |
| Water Solubility | insoluble |
| Sensitive | Light Sensitive |
| Merck | 14,5029 |
| BRN | 1446140 |
| InChIKey | SNHMUERNLJLMHN-UHFFFAOYSA-N |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
| NIST Chemistry Reference | Benzene, iodo-(591-50-4) |
| EPA Substance Registry System | Benzene, iodo-(591-50-4) |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | Xn,Xi |
| R Phrase | 22-36-20/22 |
| S Phrase | 26-36-23 |
| RIDADR | NA 1993 / PGIII |
| WGK Germany | 3 |
| RTECS | DA3390000 |
| F | 8 |
| Hazard Note | Irritant |
| TSCA | Yes |
| HS Code | 29036990 |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

