(-)-IPC2B(ALLYL), 1M IN PENTANE CAS#: 85116-38-7; 凯望编码 (ChemWhat Code): 1207761
Names & Identifiers |
| 英文名 | (-)-IPC2B(ALLYL), 1M IN PENTANE |
| 别名 | (-)-B-Allyldiisopinocampheylborane solution;(-)-Ipc2B(allyl)borane solution;(-) – Ipc2B (allyl) borane;(-)-B-ALLYLDIISOPINOCAMPHEYLBORANE 1 M IN DIOXANE |
| CAS编号 | 85116-38-7 |
| 分子式 | (C10H17)2BCH2CH=CH2 |
| 分子量 | 0 |
| EINECS | |
| Other Registry Numbers | |
| More Identifiers on PubChem | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Boiling Point | 35-36 °C |
| Density | 0.638 g/mL at 25 °C |
| Flash Point | -49 °C |
| Storage | ?20°C |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | F+,Xn,N,F |
| R Phrase | 12-51/53-65-66-67-40-36/37-19-11-36/37/38 |
| S Phrase | 9-16-29-33-61-62-36/37-26 |
| RIDADR | UN 1265 3/PG 2 |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

