Irisone CAS#: 14901-07-6; 凯望编码 (ChemWhat Code): 152669
Names & Identifiers |
| 英文名 | Irisone |
| 别名 | 3-Buten-2-one, 4-(2,6,6-trimethyl-1-cyclohexen-1-yl)-, (E)-;4-(2,6,6-trimethyl-1-cyclohexen-1-yl)-3-buten-2-on;4-(2,6,6-trimethyl-1-cyclohexen-1-yl)-3-buten-2-one (beta-ionone);4-(2,6,6-trimethyl-1-cyclohexene-1-yl)-3-buten-2-one;4-(2,6,6-Trimethyl-1-cyclohexen-l-yl)-3-buten-2-one;4-(2,6,6-trimethyl-cyclohex-1-enyl)-but-3-en-2-one;5,7-Megastigmadien-9-one;beta-Ionene |
| CAS编号 | 14901-07-6 |
| 分子式 | C13H20O |
| 分子量 | 192.3 |
| EINECS | 201-224-3 |
| Other Registry Numbers | |
| IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc.: | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | -49°C |
| Boiling Point | 126-128 °C12 mm Hg(lit.) |
| Density | 0.945 g/mL at 25 °C(lit.) |
| Refractive Index | n |
| FEMA | 2595 | BETA-IONONE |
| Flash Point | 230 °F |
| Storage | 2-8°C |
| form | Liquid |
| Color | Clear slightly yellow to yellow |
| Water Solubility | SLIGHTLY SOLUBLE |
| Merck | 14,5056 |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
| NIST Chemistry Reference | 4-(2,6,6-Trimethylcyclohex-1-en-1-yl)but-3-en-2-one(14901-07-6) |
| EPA Substance Registry System | 3-Buten-2-one, 4-(2,6,6-trimethyl-1-cyclohexen- 1-yl)-(14901-07-6) |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | Xi,N |
| R Phrase | 38-51/53-36/37/38 |
| S Phrase | 61-36/37/39-27-26-24/25 |
| RIDADR | UN 3082 9/PG 3 |
| WGK Germany | 2 |
| RTECS | EN0500000 |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

